Maumedis
Maumedis garsėja ilgaamžiškumu ir aukšta kokybe. Patvarumas bet kokiomis oro sąlygomis – dar vienas svarus išskirtinumas, todėl ši mediena dažniausiai naudojama konstrukcijoms, turinčioms sąlytį su išore. Ji itin tvirta, tanki, sakinga. Priešingai nei dauguma kitų medžių rūšių, maumedis nereikalauja papildomo apdirbimo – tai palengvina statybos ir gamybos darbus. Be to, jis mirkdamas vandenyje nepūva, sutvirtėja, todėl pasaulyje dažnai naudojamas statant povandeninius įrenginius.
Didžiausi maumedynai driekiasi šiauriniuose regionuose, kur atšiaurus klimatas, aukštikalnės bei stiprūs vėjai. Išaugusių iki 30–40 metrų aukščio maumedžių rievės būna itin tankios, mediena permirkusi sakais – natūraliu impregnantu, todėl jos nereikia papildomai apdoroti cheminėmis priemonėmis.
Maumedžio mediena puikiai tinka pastatams statyti, langams, durims, grindims, terasoms, dailylentėms bei įvairiems baldams gaminti.
Pastaba: Tankis pateiktas, kai drėgningumas 12 proc., kietumas skalėje pagal “Brineli”. | |||
Charakteristikos | |||
Tankis: | 600-750 kg/m³ | Lankstumas: | 54,1 – 79,9 MPa |
Kietumas: | 2,9–3,2 | Tvirtumas gniuždant: | 33,7 – 40,6 MPa |
Patvarumas: | 3 klasė | Tvirtumas tempimo: | 78,8 – 90,2 MPa |
Stiprumas | 109 |
Panaudojimo sritys:
- Fasadų konstrukcijoms privačių ir visuomeninių pastatų statybose.
- Terasoms, balkonams.
- Stogų konstrukcijoms
- Tvorų, vaikų žaidimų aikštelėms.
- Prieplaukų bei tiltelių gamybai.
- Konstrukcijoms, kurios turi sąlytį su žeme.
- Grindų gamyboje.
- Valčių bei jachtų gamyboje.
Publikacijos spaudoje
Kas nutiks, jeigu maumedį palaikysite drėgmėje?
Visi žino, kad drėgmė – didžiausias medienos priešas. Todėl cheminėmis priemonėmis neapdorotoje pušies lentoje netrukus įsiveisia puvinys – po kelerių metų tenka remontuoti lauko terasą ar kitas medines namo apdailos detales. Tačiau, kaip bebūtų keista, yra medienos rūšių, kurios būdamos drėgmėje ar tiesiog vandenyje – tampa tik atsparesnėmis.
Dėl ko nesugriuvo Venecija
Ne paslaptis, kad meistrai pasirengę atiduoti beprotiškus pinigus už vandenyje ne vienerius metus laikytą ąžuolą. Tačiau vis dar nedaugelis žino, kad artimas lietuviškos pušies giminaitis – Sibiro maumedis (lot. Larix sibirica), mirkdamas vandenyje, ne tik nepūva, dargi sutvirtėja. Todėl pasaulyje plačiai naudojamas statant povandeninius įrenginius, jachtas, renčiant namus ar naudojant jų apdailai.
Šią unikalią savybę jau seniai pastebėjo italų architektai – daugelis Venecijos pastatų pastatyti ant Sibiro maumedžių polių. Venecija grimzta, bet negriūva.
Paslaptis – klimato sąlygos
Maumedynai driekiasi Vakarų Sibire nuo Obės ir Irtyšiaus Vakaruose iki Baikalo ežero Rytuose. Šiaurėje arealas siekia tundrą, o pietuose – Mongoliją ir Kiniją.
Atšiaurus Sibiro klimatas, aukštikalnės bei stiprūs vėjai nelepina – varžydamasis dėl saulės šviesos Sibiro maumedis stiebiasi į 30 – 40 metrų aukštį, priverstas atlaikyti žiaurų speigą ir gūsingus vėjus. Todėl medžio rievės – itin tankios, o mediena – itin tvirta.
Maumedžiai auga ir ne tokiose atšiauriose, kaip Sibiro, sąlygose, pavyzdžiui, Lietuvoje, Čekijoje, Alpių kalnuose. Tačiau būtent klimatinės sąlygos ir lėmė unikalias Sibiro maumedžio savybes.
„Medžio sakai pradžioje kyla kamienu, o po to leidžiasi, sluoksniuojasi. Todėl mediena tiesiog permirkusi sakais – natūraliu impregnantu“, – vaizdžiai pasakoja bendrovės „Inalva Logistics“ vadovas Albertas Kazlauskas, rankose laikydamas kvepiantį medienos pavyzdį. Norint perpjauti tokią medieną rankomis, teks išlieti nemažai prakaito ir pritrinti pūslių, nes pjūklas iškart apsivelia sakais – šypsosi A. Kazlauskas.
Didžiuliai ištekliai ir maža kaina
Sakais persisunkęs Sibiro maumedis – viena iš medžių rūšių, kuri sunkesnė už vandenį. Kadangi netinka plukdyti sieliais, didžiuliai medienos ištekliai ilgai išliko nepaliesti.
„Dabar mes galime atsigabenti didelius medienos kiekius ir palaikyti kainas, kurios beveik nesiskiria nuo lietuviškos medienos“, – pastebi vienas iš bendrovės „Inalva logistics“ vadovų Vaidotas Kazlauskas, besirūpinantis Lietuvoje apdirbtos Sibiro maumedžio medienos eksportu į skirtingas Vakarų Europos šalis, o taip pat aprūpinantis Lietuvos vartotojus.
Vis dėl to, kaina – ne vienintelis ir ne pagrindinis veiksnys, dėl kurio Sibiro maumedis sparčiai išpopuliarėjo ne tik Vakarų šalyse, bet ir Lietuvoje. Ypač – pastaraisiais metais.
Atsparus lietuviškiems orams
Marijampolietis Dainius Navickas pasakoja apie Sibiro maumedį sužinojęs tik tada, kai sumanė įsirengti namo terasą. „Norisi daikto, kuris tarnautų ilgai ir nekeltų rūpesčių. Ilgai domėjausi internete, konsultavausi su specialistais, skaičiau atsiliepimus“, – prisimena D. Navickas.
Sprendimas pasiteisino
„Įdėjau nemažai savo fzinio darbo, bet terasą įsirengiau tris kartus pigiau negu iš vietinės medienos. Puikiai atlaikė permainingus drėgnus mūsų orus, o juk pirkau kaip nekondicinę,“ – ir džiaugiasi, ir stebisi marijampolietis, geru žodžiu minėdamas „Inalva Logistics“ darbuotoją V. Kazlauską.
„Draugiškas“ žmogui
Kadangi iš Sibiro maumedžio išpjautos lentos, tašai, langų ar durų rėmai, kiti medienos gaminiai – natūraliai impregnuoti sakais, jų nebereikia papildomai apdoroti cheminėmis priemonėmis. Pastarosios garuoja, lėtai ir nepastebimai nuodija organizmą. Todėl ekologinėmis Sibiro maumedžio savybėmis itin domisi tie, kurie siekia gyventi draugiškoje žmogui aplinkoje.
Nuo saulės lepinamos Italijos iki atšiauriosios Norvegijos fordų kyla namai, kuriuose naudojama iš tolimojo Sibiro atgabento maumedžio. Maumedis naudojamas tiek namo vidui įrengti, tiek išorės apdailai, terasoms, prieplaukoms ir kt. Tai yra ten, kur geriausiai atsiskleidžia šios medienos savybės.
„Kitaip tariant, jeigu Sibiro maumedį laikysite vandenyje, jis ne tik nesupus, o užsikonservuos ir taps toks tvirtas, kad neįveiksite ir kirviu“, – šypsosi A. Kazlauskas.
Apie Sibiro maumedį trumpai: |
1. Vidutinis maumedžio gyvavimo laikas – 300-400 metų; 2. Iki šiol yra išlikę pastatų, kurie tarnauja jau 500 metų; 3. Medienos kietumas pagal Brinelio skalę – 2,9-3,2 (pvz., ąžuolo – 3,7); 4. Sakai pasižymi baktericidinėmis savybėmis, jo vengia vabzdžiai; 5. Atsparumas puviniui ir kenkėjams – du kartus didesnis nei pušies; 6. Dvigubai atsparesnis ugniai nei pušis; 7. Iš maumedžio statytuose namuose žymiai ilgiau išlieka natūralus medienos kvapas; 8. Puikiai tinka mediniams įrenginiams ir apdailai, kai sveikatos sumetimais draudžiamas cheminis medienos apdorojimas. |
Žurnalas “Jumsinfo” Nr.66, 2016m
Maumedžio terasa – už lietuviškos pušies kainą
Medinės terasos jau tapo gana įprastiniu reiškiniu, jas galima išvysti tiek prie didesnių, tiek prie mažesnių namų. Tačiau dauguma pirkėjų nežino, kad maumedžio terasines lentas galima įsigyti už kainą, artimą lietuviškos pušies kainai.
Nors maumedis dėl išskirtinių savo savybių ypač tinka terasoms bei kitoms konstrukcijoms, turinčioms sąlytį su išore, tačiau lietuviai namo terasai dažniausiai renkasi pušį. Daugelis tiesiog net nesidomi maumedžiu, nes mano, kad iš šios patvarios medienos pagaminta terasa jiems per brangi. Tačiau, iš tikrųjų, maumedžio terasą galima įsigyti už kainą, artimą lietuviškos pušies kainai. Tai gali pasiūlyti Kaune įsikūrusi bendrovė “Inalva Logistics”. Įmonei pasiūlyti maumedžio kainą, kuri beveik nesiskiria nuo pušies kainos, leidžia ilgametis įdirbis šioje srityje. Bendrovė nuo pat įsikūrimo pradžios – 2004 m., pirkėjams siūlo aukščiausios kokybės spygliuočių medieną ir jos gaminius. Įmonė įsiveža didelius medienos kiekius, kuriuos apdirba Lietuvoje, taip pat ir eksportuoja didelius kiekius. Maumedžio terasinės lentos yra tik nedidelė įmonės produkcijos dalis, todėl jas gali pasiūlyti už mažesnę kainą negu šiuo metu yra rinkoje. “Maumedžio terasą tikrai galite įsigyti už lietuviškos pušies kainą” – patikina bendrovės vadovas Vaidotas Kazlauskas.
Daugelis pirkėjų puikiai žino, kad maumedis nuo seno garsėja savo išskirtiniu tvirtumu, atsparumu drėgmei, ugniai o taip pat ir tam tikromis biologinėmis savybėmis, palankiomis sveikatai. Tai ir ekologiška, draugiška aplinkai mediena, nes apdirbimui nereikia naudoti cheminių medžiagų. Maumedžio mediena turi savo natūralų impregnantą – ji tiesiog permirkusi
sakais. Tad ir maumedžio terasa skleidžia sakų kvapą. Tuo tarpu pušis, kurią lietuviai naudoja dažniausiai, jei nebūtų impregnuota, supūtų jau po poros metų. Be to ją dažniausiai reikia keisti kas 6 metai, o maumedžio terasą galima palikti vaikams ir anūkams, nes maumedis gali tarnauti apie 30 metų. Tačiau tokiomis savybėmis pasižymi tik tikrasis maumedis, t.y. Sibiro maumedis, kuris savo savybėmis artimas ąžuolui. Kita maumedžio rūšis – Europinis maumedis, kuris artimesnis pušiai. Tačiau daugelis vartotojų to net nežino.
Paprastai spygliuočiai pasižymi minkšta mediena – tačiau ne maumedis. Sibiro maumedžio kietumas pagal Brikelio skalę 2,9-3,2, o ąžuolo – 3,7. Maumedžio tankis yra apie 650 kg/m3 kai drėgmė 12%, ąžuolo 690, o pušies – apie 500 kg/m3. Sibiro maumedžio atsparumas puviniui ir kenkėjams, o taip pat ugniai – dvigubai didesnis nei pušies. O mirkomas vandenyje
šis maumedis ne tik nepūva, bet ir sutvirtėja, tad neatsitiktinai ant jo pastatyta Venecija.
Pagrindinė bendrovės Sibiro maumedžio pirkėja yra Prancūzija. Šios šalies rinkoje medžio gaminiams keliami labai aukšti kokybės ir ekologiniai reikalavimai, todėl jos pirkėjai itin kruopščiai atsirenka medienos žaliavą ir gaminius.
“Tačiau labai svarbu technologinis maumedžio apdirbimas, nes, pavyzdžiui, vietoj 30 metų, jis gali tarnauti tik 10, jei bus netinkamai apdirbtas” – sako “Inalva Logistics” vadovas V. Kazlauskas. Būtent tinkamas maumedžio džiovinimas lemia jo kokybę. Tačiau dažnai įmonės neturi džiovinimo kamerų ir maumedžio medieną džiovina lauko sąlygomis, tokiu atveju džiovinimas nebus kokybiškas. Džiovinant specialiose džiovinimo kamerose, šis procesas vyksta tolygiai todėl mediena išdžiovinama kokybiškai. Bendrovė siūlo tik pažangiomis technologijomis apdirbtą medieną, kuri džiovinama specialiose džiovinimo kamerose, todėl maumedžio kokybę įmonė tikrai garantuoja. Įmonės vadovas pastebi, kad dažnai pirkėjai net ir nepasidomi maumedžio apdirbimo kokybe, nes nežino, kad ji gali skirtis. O įmonės dažniausiai nelinkę atskleisti viso apdirbimo proceso. “Inalva Logistics” savo klientams suteikia visą informaciją apie maumedžio apdirbimo procesą, pakonsultuoja, pataria kokį variantą geriausia rinktis.
Įmonė taip pat bendrauja su meistrais, todėl užsakovas gali patikėti bendrovei visą procesą – nuo žaliavos parinkimo iki gatavo gaminio. Kadangi “Inalva Logistics” šeimyninė įmonė, ji gali labai lanksčiai prisitaikyti prie klientų poreikių., ieškoti tinkamiausio gamybos varianto. Bendrovė ir didesnė dalis jos produkcijos yra sertifikuota, įmonei suteiktas FSC sertifikatas. Ne tik Prancūzija yra medienos pirkėja, bendrovė ją eksportuoja į daugelį kitų Europos valstybių: Vokietiją, Austriją, Belgiją, Skandinavijos šalis ir kt. Dėl įgytos vis svaresnės patirties ir preciziškai bei profesionaliai atliekamo darbo įmonė pastoviai plečia savo veiklą, o to dėka, kaip jau minėta, gali pasiūlyti mažiausią rinkoje maumedžio kainą.
Trumpai: |
1. UAB “Inalva Logistics” maumedžio terasą galima įsigyti už kainą, artimą lietuviškos pušies kainai; 2. Maumedis išsiskiria tvirtumu, atsparumu drėgmei, ugniai o taip pat ir tam tikromis biologinėmis savybėmis, palankiomis sveikatai; 3. Maumedžio technologinis apdirbimas turi būti tinkamai atliktas, nes nuo to priklauso jo tarnavimo laikas; |
Žurnalas “Jumsinfo” Nr.70, 2017m
Vis daugiau lietuvių statyboms renkasi maumedį
Lietuvos medienos rinkoje vis labiau įsitvirtina Sibiro maumedis, nors Europoje ši mediena jau seniai karaliauja.
Daugelyje Europos šalių Sibiro Maumedis – aukščiausios prabos prekė
Dėka atšiaurių klimato sąlygų, Sibiro maumedis įgavo išskirtinį tvirtumą, atsparumą drėgmei bei ugniai, o taip pat ir tam tikrų sveikatai palankių savybių. Mirkdama vandenyje ši mediena ne tik nepūva, dargi sutvirtėja. Todėl plačiai naudojama ne tik namų statybai bei apdailai, bet ir jachtų, povandeninių įrenginių statybai. Tai ir ekologiška, draugiška aplinkai mediena, nes apdirbimui nereikia naudoti cheminių medžiagų. Sibiro maumedis turi savo natūralų impregnantą – jis tiesiog permirkęs sakais. Tad ir maumedžio terasa bei kiti statiniai skleidžia sakų kvapą. Ši mediena pasižymi ir ilgaamžiškumu ir tarnauja tikrai ilgai. Tačiau tokiomis savybėmis pasižymi tik tikrasis maumedis, t.y. Sibiro maumedis, kuris savo savybėmis artimas ąžuolui. Kita maumedžio rūšis – Europinis maumedis tokių savybių neturi, jis artimesnis pušiai.
Sibiro maumedis populiarus daugelyje Europos šalių: Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje, Skandinavijos šalyse, o ypač Prancūzijoje. Šiose šalyse maumedis naudojamas labai plačiai, ne tik terasoms. Pavyzdžiui Skandinavijos šalyse daromos net ir maumedžio sienos, gaminami langų rėmai bei kiti apdailos elementai ir statiniai. “Galima sakyti, visa Europa lenkiasi maumedžiui ir tos tendencijos ateina ir į Lietuvą“ – sako bendrovės “Inalva Logistics” vadovas Vaidotas Kazlauskas.
Lietuvos stereotipai – kaina ir žinių trūkumas
Visi Visi europietiški įpročiai pamažu ateina ir į Lietuvą, ne išimtis ir Sibiro maumedžio populiarumas. Nors vis daugiau lietuvių renkasi Sibiro maumedį, tačiau, lyginant su Europa, šio medžio pasirinkimą čia dar vis lemia tam tikri stereotipai, pastebi V. Kazlauskas. Lietuviai medieną dažniausiai renkasi pagal kainą, o į kokybę ne itin kreipia dėmesį. Todėl vienas iš
labiausiai paplitusių stereotipų – maumedis yra per brangus.
Nors Sibiro maumedis dėl išskirtinių savo savybių ypač tinka mūsų orams, tačiau lietuviai namo terasai dažniausiai renkasi pušį. Daugelis tiesiog net nesidomi maumedžiu, nes mano, kad jis jiems per brangus. Tačiau šį stereotipą išsklaido “Inalva Logistics” vadovas. Iš tikrųjų Sibiro maumedžio terasą galima įsigyti už kainą, artimą lietuviškos pušies kainai. Tai pasiūlyti gali būtent ši Kaune įsikūrusi bendrovė. Įmonei pasiūlyti tokią maumedžio kainą, leidžia ilgametis įdirbis šioje srityje. “Inalva Logistics” nuo pat įsikūrimo pradžios – 2004 m., pirkėjams siūlo aukščiausios kokybės spygliuočių medieną ir jos gaminius. Bendrovė įsiveža didelius maumedžio medienos kiekius, kuriuos apdirba Lietuvoje. Įmonės išskirtinumas
– produkcijos pasiūla nuo žaliavų iki gaminio. Šios įmonės teikiamas didelis spektras produktų leidžia pasiūlyti mažesnę gaminių kainą. Todėl net ir maumedžio terasines lentas ši įmonė
gali pasiūlyti mažesnėmis kainomis negu šiuo metu yra rinkoje.
Kitas stereotipas – tai ypač didelis žinių apie maumedžio medieną trūkumas. Dauguma net nežino, kad yra Sibiro maumedis ir Europinis maumedis, o juo labiau kuo jie skiriasi. Rinkoje daug Europinio maumedžio, kurio kaina nesiskiria nuo Sibirinio. Žmonės, pirkdami Europinį maumedį, tiesiog nežino ką perka. Šis maumedis savo savybėmis tikrai neprilygsta sibiriniui.
Ką reikia žinoti renkantis Sibiro maumedį
Nors Sibiro maumedžio tvirtumą galima palyginti net su plienu, tačiau jei mediena bus netinkamai išdžiovinta, tai vietoj 30 metų, gali tarnauti tik 10. Būtent tinkamas maumedžio džiovinimas lemia jo kokybę. Kokybiškai išdžiovinti maumedį galima tik specialiose džiovinimo kamerose, kurios sumažina skilimo galimybę. Tačiau dažnai įmonės neturi džiovinimo kamerų ir maumedžio medieną džiovina lauko sąlygomis, tokiu atveju džiovinimas nebus kokybiškas. Tad kaip pirkėjui atskirti kokybiškai išdžiovintą maumedį? “Inalva Logistics” vadovo nuomone, reikia kuo daugiau bendrauti su įmonės darbuotojais ir stengtis kuo daugiau sužinoti apie medieną, apie jos apdirbimo procesus. Taip pat labai svarbu pasidomėti įmonę, ar ji turi savo istoriją. Pavyzdžiui, pagrindinė šios įmonės pirkėja Prancūzija itin kruopščiai atsirinkdama žaliavą, pirmiausia daug klausinėja apie produkciją, patikrina kiek įmonės specialistai žino apie savo prekę ir tik po to nusprendžia ar galima pirkti.
Taip pat pirkėjui aktualu kaip atskirti Sibiro maumedį nuo Europinio. Vizualiai Sibiro maumedis šviesesnis už Europinį, tačiau, V. Kazlausko nuomone, vien tik tuo vadovautis negalima, nes atspalviai gali būti įvairūs. Norint išsiaiškinti, taip pat geriausia stengtis gauti kuo daugiau informacijos iš įmonės vadybininkų. Pavyzdžiui, “Inalva Logistics” prekiauja tik Sibiro maumedžiu. Savo klientams įmonė suteikia visą informaciją apie maumedžio apdirbimo procesą, pakonsultuoja, pataria. Kadangi tai šeimyninė įmonė, ji gali labai lanksčiai prisitaikyti prie klientų poreikių bei ieškoti tinkamiausio gamybos varianto.
Trumpai: |
|
Žurnalas “Jumsinfo” Nr.74, 2018m
Klijuota maumedžio mediena – šimtmečiams
Permainingų orų užgrūdintas Sibiro maumedis – itin tvirta mediena, pasižyminti ilgaamžiškumu, atsparumu drėgmei bei kitomis savybėmis, reikalingomis, kad statinys būtų tvirtas, ilgai tarnautų ir estetiškai atrodytų. UAB „Inalva Logistics“ šią medieną eksportuoja jau 15 metų ir ją tiekia užsakovams iš Italijos, Vokietijos ir Prancūzijos. Pastarojoje šalyje ši medienos rūšis itin populiari.
Vertina ekologiškumą
Bendrovės vadovai teigia, kad Sibiro maumedis pastaruoju metu populiarėja ir Lietuvoje, tačiau dėl informacijos stokos ir vyraujančių neteisingų mitų – ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Vienas iš svarbiausių dalykų, už ką šią medienos rūšį itin vertina užsakovai iš Europos šalių – tai ekologiškumas. Klijuota Sibiro maumedžio mediena yra puiki statybinė medžiaga, tarnaujanti kaip alternatyva plienui ir betonui. Tai gana stiprus ir vizualiai patrauklus produktas, atsparus puvimui, korozijai – būtent šios savybės jį daro pranašesniu už plieną ar betoną.
Sibiro maumedžio mediena klijuojama D4 klijais, kurie yra atsparūs vandeniui bei dideliems temperatūrų pokyčiams.
Viena iš technologijų, kuria klijuojami gaminiai – dygiavimo technologija, garantuojanti visišką medžiagų stabilumą ir sumažinanti deformacijos tikimybę. Tam, kad būtų išgautas stipresnis klijuoto medžio atsparumas, išorinės lamelės yra radialinės ar pusiau radialinės, o vidurinė – tangentinė. Tokiu būdu vienas metras klijuotos medienos atlaiko net 80 kilogramų apkrovas. Tad klijuota mediena yra atspari svoriui, išgaunama gera tekstūra ir gražus dizainas.
Taupo statybų kaštus ir laiką
Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Lietuvoje gana plačiai naudojama klijuota mediena iš pušies ar eglės, bet ši mediena savo kokybe šiek tiek nusileidžia Sibiro maumedžiui. Jei klientui svarbus yra kainos aspektas, tai UAB „Inalva Logistics“ vadovas Vaidotas Kazlauskas tikina galintis pasiūlyti Sibiro maumedžio konstrukcinę medieną kartais net pigiau, nei pušies ar eglės. Sibiro maumedis savo savybėmis yra stiprus kaip ąžuolas, tai yra visai kito lygio medienos rūšis, kuri suteikia solidumo, turi didesnę išliekamąją vertę statiniuose – tai ir yra pagrindinis pranašumas prieš eglę ar pušį. Kadangi Sibiro maumedžio medienos kaina yra rentabilesnė, jis statybos išlaidas gali sumažinti net 15-20 proc.
Klijuotos konstrukcijos mediena mažiau pralaidi šilumai, todėl suteikia galimybę supaprastinti konstrukcinius sprendimus naudojant išorinėse, vidinėse sienose, tai palengvina darbą meistrams ir statybininkams.
Ilgaamžė ir atspari ugniai
Jei klijuota Sibiro maumedžio mediena teisingai apdirbta, gerai išdžiovinta ir suklijuota, tai gali tarnauti šimtmečius. Kaip jau minėjome, ši medienos rūšis yra atspari drėgmei, nepūva. Šį faktą patvirtina kanalais garsėjanti Venecija, kuri faktiškai stovi ant Sibiro maumedžio polių.
Dar vienas aspektas, kurį svarbu paminėti – tai atsparumas ugniai. Tai gali nustebinti daugelį, manančių, kad medis – tai medžiaga, kuriai supleškėti užtektų ir valandos. Tačiau atsparumą ugniai užtikrina didesni klijuotų elementų skerspjūviai, todėl gaisro metu medis ne sparčiai liepsnoja, o smilksta.
Prioritetą sibiromaumedžiui teikia ir statybininkai
Marijampolietis Egidijus Žilionis statybų veikla užsiima jau bemaž 17 metų. Jo veiklos sritis gana plati – nuo ūkinių angarų iki karkasinių namų, pirčių statybos, terasų įrengimo bei renovacijos. Jis yra ir vienas iš „Inalva Logistics“ klientų, perkančių Sibiro maumedžio gaminius ir naudojančių juos statybos darbams.
„Mūsų darbų pagrindas – angarų statybos, kuriuose ūkininkai laiko ne tik grūdus, bet ir salietrą. Maumedį taip pat naudojame terasų formavimui, labai gražiai atrodo iš šios medienos įrengtos stoginės. Kliento pageidavimu iš klijuotų maumedžio skydų gaminami ir baldai, taip pat galima pastatyti laiptus“, – sako E. Žilionis. Būtent Sibiro maumedžio lengvumas, bet tuo pačiu ir stiprumas padeda sutaupyti statybų laiką ir sąnaudas, nes nereikia lieti pamatų, pastatą galima statyti ant polių.
Statybų specialistas teigia pasiūlymų žaliavai sulaukęs nemažai, bet, pats atlikęs eksperimentus su klijuota mediena, jau pasirinkęs patvariausią. „Prieš įsigydamas aš ir pats padarau ekperimentų, įmesdamas klijuotą maumedį į vandenį ir žiūrėdamas, kaip reaguoja. Kitos rūšies klijuota mediena drėgmėje kartais pradeda eižėti, trūkinėti. O maumedis nieko – ką įmetei, tą ir ištraukei. Tad ilgaamžiškumas, tvirtumas, patvarumas ir yra pagrindiniai kriterijai, renkantis šią rūšį“, – sako E. Žilionis.
Iš tiekėjo statybininkas įsigyja ne tik klijuotą medieną, bet ir terasines lentas. Palygindamas jis teigia, kad Sibiro maumedis kainos ir kokybės santykiu gerokai lenkia tuos pačius gaminius iš pušies ar eglės.
Tuo metu „Inalva Logistics“ taip pat prekiauja aukščiausius standartus atitinkančiais klijuotais ąžuolo, pušies, to paties maumedžio skydais, kurie skirti laiptams bei baldams gaminti.
Bendras medienų charakteristikų palyginimas:
Tankis | Kietumas | Patvarumas | Stiprumas | |
Pastaba: Tankis pateiktas, kai drėgningumas 12 proc., kietumas skalėje pagal “Brineli”. | ||||
Maumedis | 600–750 kg/m³ | 2,9–3,2 | 3 klasė | 109 |
Pušis | 450 kg/m³ | – | 2 klasė | – |
Ąžuolas | 690 kg/m³ | 3,7–3,9 | 3 klasė | 110 |
Uosis | 680 kg/m³ | 3,8–4,0 | 3 klasė | – |
Drebulė | 600 kg/m³ | – | 3 klasė | – |
Europinis maumedis | 506 kg/m³ | 2,3 | 2 klasė | – |
Medienos tekstūros:
-
Maumedis
-
Pušis
-
Ąžuolas
-
Europinis maumedis
-
Drebulė
-
Uosis
-
Beržas